Ekonomi

BofA Türkiye enflasyon tahminini yükseltti

Dün açıklanan ve tahminleri aşan ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından bazı kurumlar enflasyon ve faiz iddialarını revize etti.

BofA Menkul Kıymetler ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, paylaştığı raporunda Türkiye’de Ağustos ayı enflasyonunun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz bir şekilde Ağustos ayında faiz oranlarını 750 baz puan artırdığını belirten raporda, “Önceki 2 ay beklentilerin üzerindeydi. altında Kalan faiz artışlarının ardından bu adım olumlu bir sürpriz oldu. Ancak enflasyon beklentilerinin artması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç var ve asıl soru, Mart ayındaki yerel seçimlerden önce böyle bir artışın yapılıp yapılmayacağı.

“Enflasyon TCMB’nin yıl sonu hedefinin üzerinde”

Ağustos ayında enflasyonun yüzde 59’a ulaştığını hatırlatan kurum, yıl sonu enflasyon beklentisini de yüzde 58’den yüzde 70’e çıkardı. 2024 beklentisi de yüzde 38’den yüzde 40’a çıktı.

Enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında yüzde 78’e ulaşacağı öngörülüyor. Daha önceki beklenti yüzde 65 idi.

TCMB’nin faiz artırımlarına devam edeceği ancak yerel seçim öncesi kış aylarında ara vereceği belirtildi.

Kurumun yıl sonu politika faizi tahmini yüzde 30 idi. Seçim sonrasında politika faizinin 2024 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 45’e yükselmesi bekleniyor.

Raporda ayrıca TCMB’nin Mart ayına kadar seçici olarak finansal koşulları sıkılaştırmaya yönelik ek niceliksel önlemler alabileceği varsayımına da yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu