Haber

Kurtulmuş: İsrail’e ‘biz görmüyoruz, sen istediğini yapabilirsin’ diyorlar!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, “Batı dünyası, özellikle Amerika, adeta İsrail’e şunu söylüyor: ‘Görmüyoruz, duymuyoruz, anlamıyoruz, sen istediğini yapabilirsin.’ “İnsanların evlerinin büyük bir askeri güç tarafından yıkıldığı bir ortamda yaşıyoruz.”söz konusu.

Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen 43. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Kurtulmuş, dünyanın uzun süredir ciddi krizlerle sarsıldığını, bunun düzelmesinin mümkün görünmediğini söyledi. yakın gelecekte bu krizlerden kurtulun.

Ekonomik, siyasi ve sosyal krizlerin dünyanın sadece bir bölgesini değil tüm insanları etkilediğini ifade eden Kurtulmuş, dünyada en az bunlar kadar önemli bir krizin de manevi kriz olduğunu belirtti.

İslam dünyasının Fas’tan Endonezya’ya kadar uzanan stratejik bir noktada bulunduğunu ve 2 milyara yakın nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kurtulmuş, İslam dünyasının dünyada olup bitenleri dikkatle değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

“Maalesef birlik, beraberlik ve huzurun olmadığı, bu kadar büyük fırsatlara rağmen her türlü yoksulluğun, yoksunluğun ve az gelişmişliğin hüküm sürdüğü bir İslam dünyasında yaşıyoruz.”Kurtulmuş, İslam dünyasının dünyada olup bitenleri çok iyi sorgulaması, muhasebesini sağlıklı yapması ve oradan tüm insanlığa ışık tutacak yeni bir sözün, yeni bir anlayışın nasıl ortaya konulabileceğinin üzerinde çalışması gerektiğini ifade etti.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dikkat çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

“İsrail’in bugün Filistin’de yaptığı tam anlamıyla bir katliamdır, soykırımdır. Başta Amerika olmak üzere Batı dünyası İsrail’e adeta ‘Görmüyoruz, duymuyoruz, anlamıyoruz, yapabilirsin’ diyor. ne istersen onu yap.’ “İnsanların evlerinin büyük bir askeri güç tarafından yerle bir edildiği bir ortamda yaşıyoruz. Şüphesiz İsrail’in büyük bir askeri gücü var. Arkasında Amerika, Avrupa ve teknoloji var. Dünyanın neredeyse tüm finans çevreleri İsrail’in desteğinin farkında.” Dünyadaki hemen hemen tüm büyük kurumlar İsrail’in emrinde ama bana göre bunlar İsrail’in en büyük gücü değil. İsrail’in en büyük gücü İslam dünyasının çaresizliğidir. İslam dünyasının dağınıklığı ve İslam dünyasının içinde bulunduğu durum. Dolayısıyla her şeyden ve herkesten müstakildir. “Öncelikle özeleştiri yapması ve sağlam bir muhasebe yapması gereken biziz. Umuyoruz ki bu muhasebeyi en doğru şekilde yaparak hem bu süreçlerde yaşanan krizlerden kurtuluruz hem de dünyaya ışık tutacak yeni bir söz ortaya koymuş oluruz.”

Kurtulmuş, günümüz dünyasının en temel sorununun laikleşme ve dünyevileşme olduğunu belirtti.

“Yani hayat sadece dünyadan ibarettir, hayat sadece kârdan ibarettir, hayat sadece bireysel zevklerden ve zevklerden ibarettir, hayat sadece dünya nimetlerini en uygun şekilde değerlendirmekten ibarettir, adeta dünyevileşme ortaya çıkmıştır. çağdaş değerler üzerine inşa edilen düşünce sisteminin bir sonucudur. “İnsanları manevi ve ahlaki olan her şeyden uzaklaştıran bir laikleşme, dünyevileşme, dünyevileşme dönemi yaşıyoruz.” diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, Müslüman toplumların en önemli sorunlarından biridir. Bugün Batı dünyasının en önemli sorunlarından biri olarak sıralarsanız, bu muhtemelen her aklı başında insanın söyleyeceği en önemli sorunlardan biridir. Dolayısıyla, İslam inancının değerli öncüleri olarak bizlerin, özellikle de müftülerimizin ve din adamlarımızın üzerinde durması gereken en önemli konulardan biridir.” Bunun da onlardan biri olduğunu belirtmek isterim. Laikleşme bu kadar yıkıcı bir hızla devam ettiği sürece insanların hakka, hakikate, merhamete, vicdana kulaklarını tıkadıkları aşikardır. Öncelikle fikir ve inancı en güçlü şekilde bütünleştirerek sekülerleşme hastalığına çare olacak çalışmalar ortaya koymalıyız ki insanlar kulaklarını açsın. “

“AİLEYİ SOSYAL YAPIMIZIN MERKEZİNE YERLEŞTİREREK GÜÇLENDİRMEK GÖREVLERİMİZDEN BİRİDİR”

İnsanoğlunun bireyselleşmenin zirve yaptığı bir dönemi yaşadığını ifade eden Kurtulmuş, dünyadaki bir diğer sorunun da aile değerlerinin zayıflaması olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, dünyadaki diğer milletlerle kıyaslandığında hâlâ en güçlü aile yapısına sahip toplumlardan birine sahip olduklarını belirtti. “Tüm küresel güçlerin Türkiye’de aile değerlerini hızla zayıflatmak için çalıştığını biliyor ve görüyoruz. Bu nedenle aileyi toplumsal yapımızın merkezine koyacak şekilde güçlendirmek ve aileyi toplumsal yapıya kavuşturmak temel görevlerimizden biridir. Aile etrafındaki sosyal yapıları en iyi şekilde organize edin.”söz konusu.

Kurtulmuş, dünyadaki bir diğer önemli manevi krizin ya da toplumları içten içe kemiren bir başka krizin de toplumsal cinsiyet tarafsızlığı meselesi olduğuna dikkat çekti. “Transhümanizm adı altında bu kadar iddialı sözlerle gizledikleri şey aslında sadece ‘Cinsiyetim neydi?’ sorusudur. Ne yazık ki, amacı tuhaf insanlar ve bu sorunun peşinde nesiller yetiştirmek olan bir kötülük ağının, bir kötülük ağının dünyada hakim olduğunu ve bu anlamda aslında toplumları cinsiyetsizleştirme yoluyla insanlıktan çıkma sürecine sürüklediğini görüyoruz. Bunların hepsiyle mücadele etmek zorundayız ve bunların hepsi insani, doğal ve manevi. “Yaşananların çerçevesinde cevapları hazırlamak için titizlikle çalışmalıyız.”dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, ayrımcılık, hiyerarşi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve özellikle son yıllarda gelişen İslam düşmanlığının neredeyse tüm dünya toplumlarını sarsan, kemiren en önemli meselelerden biri olduğunu belirtti.

kaydedildi, “Bugün dünyayı büyük bir hastalıkla karşı karşıya bırakan hem yabancı düşmanlığının hem de Siyonist yayılmacılığın temelinde budur. ‘Biz dünyanın birinci sınıf insanlarıyız.’ Adam, ‘Biz insan bile olmayan hayvanlarla mücadele ediyoruz’ diyor. Nitekim onlar da öyle görüyorlar, savaş olmasa bile öyle görüyorlar, ‘Ben dünyanın en iyisiyim…’ Hitler de öyle gördü, ‘Biz en iyisiyiz. Kim bu Yahudiler? Bunlar zavallı insanlar…’ Onlara şöyle bakıyordu. Şimdi de öyleler. “Bu, Avrupa’nın ve Batı’nın genlerinde var.”dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, halk arasında ayrımcılık ve yabancı düşmanlığına karşı ortak mücadele verilmesi gerektiğini, İslamofobiye karşı uyanık olunması ve bu konuda güçlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

“DÜNYADA YENİ BİR SİSTEMİN KURULMASI KAÇINILMAZ”

Kurtulmuş, dünyanın özellikle son 20-25 yıldır büyük gerilimler, küresel krizler ve kaos içerisinde olduğunu belirterek, dünyanın yeni bir sese ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Kurtulmuş, günümüz dünya sistemindeki siyasi kurumların hiçbirinin işlev görmediğini belirtti. “Dünyada gücü elinde bulunduran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde amcasına güvenen herkes, dünyanın her yerinde istediği zulmü yapıyor. Böyle bir sistem olamaz. Bu beyler isteseler bile olamaz. Allah’ın izniyle, yeni bir sistemin kurulması kaçınılmazdır.”söz konusu.

Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler’in (BM) Ukrayna’daki savaşı sonlandıramayacağını, Gazze’deki savaşın sonlandırılması, insani yardım koridorunun bir an önce açılması ve acil insani ateşkes sağlanması konusunda en ufak bir şey yapamadığını belirterek, şöyle devam etti: aşağıdaki gibi:

“BM’de 120 ülke İsrail’in aleyhinde karar veriyor, 13’ü İsrail’in tarafında ama dünya sistemi hareket edemiyor. Çünkü bir amca ‘Hayır benim İsrail’ime dokunamazsınız. O size istediği gibi baskı yapabilir’ diyor. Hatta utanmadan ‘Sana ikramda bulunacağız’ diyor. “Kırmızı çizgi çekmedik” diyor. İlk gün en değerli savaş gemilerini utanmadan buraya getiriyor, bu da yetmezse nükleer başlık taşıyan denizaltılarını da bölgeye geri gönderiyor. İsrail Kendini herkesten üstün gören bu Vaat Edilmiş Dünya ideali de kendi ideolojisinin bir sonucudur, vurur, öldürür, keser, küçücük bebekleri bile katleder ve bundan keyif alır, zevk duyar. , bunları konuştuğumuzda insanlığımızdan utanıyoruz. Söz burada bitiyor. Çok iyi biliyoruz ki bu zalimlere, bu despotlara konuşarak söyleyecek bir şeyimiz yok. Ama umarım dünyadaki insanların davranışları şu şekildedir. değişmeye başlıyor.

Geçtiğimiz hafta Londra’da 300 binden fazla kişi büyük bir miting düzenledi. Cumartesi günü düzenlenen mitingde 1 milyondan fazla Londralı bir araya gelerek Filistin’e destek için yürüdü. Washington’da da aynı, New York’ta da aynı, Seul’de de aynı, Almanya’da da, Fransa’da da aynı. Artık bir yanda insanlığın merhameti ve vicdanı harekete geçiyor. Dolayısıyla artık dünyadaki bu çatışma ve savaşlara son verecek yeni bir sistemi ortaya koymamızın zamanı geldi. “Bunu başarmak için tüm gücümüzle çalışacağız.”

“İSLAMİ NİYETE VE İSLAM ANLAYIŞINA DAHA ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU BİR DÖNEMDEYİZ”

Kurtulmuş, dünyadaki tüm bu sorunların ortadan kaldırılması için hak, hakikat ve insanlığı merkeze alan yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu belirtti. “Bu bağlamda insanlık tarihi boyunca İslami niyete ve İslam anlayışına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Çünkü insanoğlu yaratılış amacını unutmuş ve yaşam ile ölüm arasındaki bağı koparmıştır. Temel sorunlarımızdan biri.”belirtti.

Anadolu bilgeliğinin kökeninde yer alan devlet geleneğinin insanlara kazandırdığı şeylerden birinin de “gazavat ruhu” ve “şehitlik şuuru” olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Bugün baktığımızda Türkiye halkının, hatta en ücra köşelerdeki insanların, kahvehanelerde, örneğin Filistin ve Gazze’deki insanların halipürmelali ile yakından meşgul olmaları, dua etmeleri tesadüf değildir. Her akşam evlerinde gözyaşı döken Filistin halkı için. Çünkü düzenin ideali dünyadır.” Bir milletin torunları olarak, dünyanın her yerinde hak ve adaleti tesis etmekten sorumlu olduğumuzu ve bu bilginin toplumumuzda bilinç halinde yaşadığını biliyoruz. Dün Çeçenistan’da, Bosna Hersek’te ya da dünyanın herhangi bir yerinde halkımız tüm gücünü ortaya koyacaktır. “Sorunların giderilmesi için mücadele etti ve çaba gösterdi.”

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kubbet-üs-Sahra tablosunu TBMM Başkanı Kurtulmuş’a hediye etti.

Programa Antalya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, müftüler ve Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort